Węglowodany na noc?
Zapewne spotkaliście się z żelazną zasadą która mówi „żadnych węglowodanów przed snem”. W myśl tej teorii powinniśmy spożywać w ostatnim posiłku tylko i wyłącznie pełno wartościowe białko z dodatkiem zdrowych tłuszczy.
Czy rzeczywiście kolacja nie powinna zawierać węglowodanów?
Stworzyło się ogólne przekonanie, że węglowodany jedzone na noc powodują przyrost tkanki tłuszczowej. Nie podlega oczywiście dyskusji fakt, że spożywanie nadmiernej ilości cukru jest główną przyczyną powstawania zbędnych kilogramów, które przyczyniają się do pogorszenia stanu estetyki naszej sylwetki. Niestety całkowita eliminacja węglowodanów złożonych z ostatniego posiłku nie ma większego uzasadnienia, niż wyeliminowanie ich z obiadu czy śniadania. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż nasz organizm nie patrzy na to kiedy składniki odżywcze są spożywane, tylko liczy się dla niego dzienny bilans energetyczny spożytych kalorii. Mało tego, entuzjaści aktywności fizycznej powinni wiedzieć, że posiłek białkowo-węglowodanowy spożyty przed snem może mieć więcej zalet niż wad.
Tak więc, nasz organizm będzie odkładał węglowodany tylko wtedy kiedy nastąpi poważna nadwyżka kaloryczna. W przypadku zerowego lub ujemnego bilansu kalorycznego zdrowy metabolizm nie będzie odkładał węglowodanów na zapas, ponieważ muszą być one zużyte tu i teraz na zaspokojenie jego potrzeb energetycznych.
Pewnie wasze myśli kierują się teraz na stwierdzenie mówiące o tym, że podczas snu nie potrzebujemy dużego zapasu kalorycznego, ponieważ spowalniają się procesy metaboliczne organizmu. Całkowicie się z tym zgadzam ale nie znaczy to, że podczas snu nie potrzebujemy w ogóle energii. Np. 70-cio kilogramowy mężczyzna w trakcie snu spala około 10g glukozy w ciągu godziny. Związane jest to z regeneracją tkanek i narządów, nasilonym syntezą białek, a także potrzebami układu nerwowego. Stąd też w okresie snu dochodzi do uszczuplenia zapasów glikogenu.
A wiec jakie korzyści płyną ze spożycia węglowodanów na kolacje ?
Przede wszystkim węglowodany stwarzają korzystne warunki do poprawy jakości snu, a co za tym idzie nasz organizm lepiej się regeneruje. Wpływa to przede wszystkim na lepszą syntezę składników odżywczych, które są bardzo ważne dla osób dbających o kondycje fizyczną i poprawę umięśnienia. Jednocześnie podkreślam fakt, że absolutnie nie jest wskazane spożywanie na noc wysokich dawek rafinowanych cukrów takich jak glukoza, fruktoza, sacharoza czy na przykład odżywek typu carbo lub gainer. Nie chodz bowiemi o wywołanie hiperinsulinemii czyli drastycznego podwyższenia poziomu insuliny we krwi, które powodują wyżej wymienione produkty, ale o umiarkowany wzrost tego hormonu, wywołany przez węglowodany z nie przetworzonej żywności takiej jak (ryż, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane).
W roli podsumowania można stwierdzić, że prawidłowo zbilansowana kolacja oparta na nisko-przetworzonej żywności dostarczającej białka, tłuszczu, a także pewnej ilości węglowodanów złożonych, stanowić może korzystną opcję żywieniową przed nocnym spoczynkiem.