studio@jurimo.pl

12-6843549, 513-424-011

Gabinet JuriMo / Ciekawoski  / Przyjemność i sukces w odchudzaniu!

Przyjemność i sukces w odchudzaniu!

Czy aby na pewno odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to złote środki do uzyskania szczupłej sylwetki? Oczywiście, że tak i nie podlega to dyskusji. Ale jeszcze jeden czynnik jest potężną bronią w walce ze zbędnymi kilogramami. To ta przyjemna cześć doby, która pozwala nam na kilka godzin odpocząć od codzienności i zregenerować siły na kolejny, pełen wyzwań dzień. Mowa oczywiście o śnie.

Jaki wpływ ma długość snu na proces odchudzania?
Badania przeprowadzone w Kolorado wykazują, że stosowanie diety odchudzającej u osób śpiących ok. 8,5 godziny przynosi zupełnie inne rezultaty niż u osób wykonywujących tą samą czynność przez 5,5 godz. Niskokaloryczna dieta wywoływała spadek masy ciała u obu grup. Jednak osoby śpiące krócej, spalały o 55% mniej tłuszczu, w zamian tracąc o 60% więcej tkanki mięśniowej! W zasadzie w wypadku nocnego spoczynku trwającego 5,5 godziny mięsnie stanowiły ponad 80% z traconych kilogramów.

Dlaczego sen ma wpływ na jakość odchudzania?
Mała ilość snu obniża poziom leptyny, hormonu odpowiadającego za uczucie sytości, ale zwiększa za to poziom greliny, hormonu, który pobudza do przyjmowania pokarmu. Tak wiec, im krócej śpimy tym bardziej jesteśmy głodni. Mało tego, badania potwierdziły, że przy zbyt małej ilości snu będziemy mieli ochotę na bardziej kaloryczne posiłki.

Jeżeli dbamy nie tylko o obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej, ale także o poziom swojej muskulatury powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednia ilość snu. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, iż osoby śpiące krócej, mają zazwyczaj wyższy poziom katabolicznego hormonu – kortyzolu, ten natomiast może osłabiać wrażliwość tkanki mięśniowej na działanie insuliny, przez co więcej spożytych kalorii zamiast trafić i pożywać Twoje mięśnie – zasila tkankę tłuszczową.

Podsumowując:
Odpowiednia ilość snu ma niepodważalne znaczenie w efektywności stosowania programów odchudzających. Zaburzenie tego aspektu poprzez skrócenie czasu spania, może przyczynić się do mniej efektywnej utraty zbędnych kilogramów przy jednocześnie przyspieszonej utracie ciężko wypracowanej tkanki mięśniowej. Zadbajmy o odpowiednią ilość snu, która jest naszym przyjemnym sprzymierzeńcem w walce z tkanką tłuszczową.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz