studio@jurimo.pl

12-6843549, 513-424-011

Gabinet JuriMo / Kompendium wiedzy  / Czym jest metabolizm? Nie daj się zmanipulować

Czym jest metabolizm? Nie daj się zmanipulować

Czym jest metabolizm?
Słowo metabolizm odnosi się do ilości energii, lub kalorii jakie twoje ciało zużywa lub spala w ciągu dnia. Pierwszym krokiem do ustalenia tempa twojego metabolizmu jest obliczenie BMR (Basal Metabolic Rate), czyli podstawowej przemiany materii (PPM). Ukazuje ona ile kalorii spalasz w czasie spoczynku. Nawet nic nie robiąc, twoje ciało zużywa energie do podtrzymywanie czynności życiowych takich jak: bicie serca, utrzymywanie stałej temperatury ciała, oddychanie, utrzymywanie twoich mięśni i wiele innych. Następnie do swojej PPM dodaj ilość spalanych kalorii podczas wykonywania wszystkich czynności w ciągu dnia, wliczając w to oczywiście aktywność fizyczną i voila! Oto twój metabolizm.

Wzory przedstawiają się następująco: 
Dla kobiet: PPM (kcal/dobę) = 655,1 + (9,56 • W) + (1,85 • H) – (4,68 • A)
Dla mężczyzn: PPM (kcal/dobę) = 66,5 + (13,8 • W) + (5,0 • H) – (6,8 • A)
W – masa ciała w kg
H – wzrost w centymetrach
A – wiek w latach

Aby obliczyć swoją całkowitą przemianę materii należy uzyskany wynik pomnożyć przez odpowiedni współczynnik.
Mała aktywność – 1,4
Umiarkowana aktywność – 1,7
Wysoka aktywność fizyczna – 2,0

Mity na temat metabolizmu
Słowo metabolizm jest jednym z najbardziej niezrozumianych pojęć związanych z treningiem. Ciągle słyszę od ludzi, że ich powolny metabolizm jest przyczyną słabych efektów ćwiczeń. Mit ten niestety wciąż jest utrwalany przez ludzi, którzy mieli, lub mają styczność z odchudzaniem.

W telewizji krąży wiele reklam promujących kapsułki odchudzające, których zadaniem jest głównie podwyższenie tempa twojego metabolizmu i oferujących doskonałe efekty bez potrzeby zmiany nawyków żywieniowych oraz wykonywania ćwiczeń. Mówią również, iż przyczyną otyłości, jest twój wolny metabolizm.

Metabolizm jest terminem nie tylko nadużywanym, ale także wykorzystywanym przez przemysły odchudzające, aby zwiększyć popyt na swoje produkty. Są to substancje przeznaczone dla osób, które ćwiczą regularnie i rygorystycznie, z usystematyzowanym treningiem i jasno określonym celem ćwiczeń. Branie owych kapsułek, nie wykonując żadnego wysiłku fizycznego jest niebezpieczne i ryzykowne dla zdrowia.

Dlatego jeżeli chcecie zwiększyć tempo swojego metabolizmu należy przede wszystkim poprawić nawyki żywieniowe, wdrożyć trening do planu dnia. Spełniając te dwa warunki, zapewniam, że utrata tkanki tłuszczowej będzie tylko kwestią czasu.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz