
Zmiana czasu – Czas na zmiany!
⏰ CZAS ZIMOWY – DLACZEGO PRZESTAWIAMY ZEGARKI?
CZY ZMIANA MA WPŁYW NA NASZ ORGANIZM?
W ten weekend z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinę i wchodzimy w czas zimowy.
Teoretycznie możemy pospać dłużej. W rzeczywistości często jednak nie zyskujemy więcej energii, wręcz przeciwnie — możemy czuć się bardziej zmęczeni. Przestawienie czasu może rozregulować pory wydzielania hormonów, takich jak kortyzol i melatonina.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy dla niektórych może nie mieć żadnego znaczenia, ale pewna grupa osób odczuwa zmiany bardzo dotkliwie.
A skąd wziął się pomysł na zmianę czasu? Trochę historii:
🔸 Przyjmuje się, że pierwszy o zmianie czasu pisał autor konstytucji USA Benjamin Franklin jako ówczesny ambasador w Paryżu w 1784r. Obliczył, że dzięki przesunięciu czasu, w stolicy Francji można zaoszczędzić ok. 30 mln kilogramów wosku rocznie. Wosku, z którego robiono świece.
🔸 Pierwszą zmianę czasu wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Obywatele ogarniętego wojną kraju mieli wcześniej chodzić spać, by nie oświetlać swoich mieszkań po zmroku.
🔸 W Polsce od okresu międzywojennego kilkukrotnie wprowadzano i rezygnowano ze zmiany czasu. Na stałe obowiązuje od 1976 roku.
🔸 Japończycy wyliczyli, że stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc. Ze zmian czasu w Japonii zrezygnowano (po raz ostatni czas zmieniono w 1951 r.).
Co warto wiedzieć o przejściu na czas zimowy?
🔸 Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Dowodzą one, że zmiana czasu zakłóca funkcjonowanie naszego zegara biologicznego*.
🔸 Z przeprowadzonego w październiku br. sondażu IBRiS dla dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że prawie 70 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy (jednak w 2022 r. takiego zdania było 80 proc.).
🔸 Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii).
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
Negatywne konsekwencje mogą być podobne do zjawiska zespołu nagłej zmiany czasowej (jet lag). Organizm potrzebuje czasu, na adaptację do nowych warunków, co może powodować uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Spada jakość snu, mogą pojawić się problemy z zasypianiem oraz częstsze przebudzenia.
🧠 Oto trzy czynności, które pomogą Ci lepiej funkcjonować po zmianie czasu na zimowy🌿
🔸 Zrezygnuj z picia kawy i mocnej herbaty co najmniej 6 godzin przed pójściem spać;
🔸 Zadbaj o higienę cyfrową – w praktyce chodzi o to, aby przed snem nie korzystać z laptopa, telefonu itp. – niebieskie światło z urządzeń elektronicznych może opóźniać zasypianie, a najlepiej nie zostawiać telefonu w sypialni.
🔸 Pamiętaj o relaksie i wyciszeniu: spacer, muzyka, ciepła kąpiel, masaż to doskonały sposób na odprężenie po długim i męczącym dniu.
Praktycznie każda forma masażu to świetny sposób, by zadbać o zdrowy sen i dobre samopoczucie! Wspomaga produkcję melatoniny, pomaga wyciszyć ciało i umysł. A co najważniejsze to też czas tylko dla Ciebie.
Czy zmiana czasu zostanie z nami na dłużej?
Tego nie wiemy, ale zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby nie odczuć jej negatywnych skutków. Albo jeszcze lepiej wraz ze zmianą czasu wprowadźmy zmiany naszych nawyków i te dobre zmiany niech zostaną z nami na zawsze.
Źródło:
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105086%2Cw-nocy-z-soboty-na-niedziele-zmieniamy-czas-z-letniego-na-zimowy.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_letni
- *https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105033%2Cpsycholozka-zmiana-czasu-szok-dla-naszego-zegara-biologicznego.html
- https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czym-jest-cyfrowa-higiena