studio@jurimo.pl

12-6843549, 513-424-011

Gabinet JuriMo / Kompendium wiedzy  / Pijesz – tyjesz. Alkohol bombą kaloryczną!

Pijesz – tyjesz. Alkohol bombą kaloryczną!

 

Jeden gram czystego alkoholu etylowego zawiera 7 kcal. Są to puste kalorie, gdyż oprócz energii nie dostarczają nam żadnych wartościowych składników odżywczych. Alkohole dzielimy na: wysokoprocentowe (od 40% etanolu wzwyż) np. wódki czyste, whisky, gin, rum, brandy, średnioprocentowe (10-20%) np. wina, oraz niskoprocentowe (poniżej 10%)-są to przede wszystkim piwa.Kaloryczność napojów alkoholowych jest bardzo zróżnicowana, wpływa na nią oczywiście zawartość procentowa etanolu oraz dodatkowe substancje w nich obecne czyli np. węglowodany. Częstym zjawiskiem jest fundowanie sobie przekąsek podczas picia. Wynikiem tego jest nierzadko dodatni bilans kaloryczny, a co za tym idzie-przyrosty tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony alkohol wysokoprocentowy spożywany bez jedzenia, wpływa destrukcyjnie na organizm, powodując uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego, co skutkuje upośledzeniem trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Tak więc długotrwałe kuracje alkoholowe zawsze znajdą swoje odzwierciedlenie, jak nie w sylwetce, to w pogorszeniu się stanu zdrowia.

Alkohol działa również hamująco na wytwarzanie testosteronu, co wpływa negatywnie na przyrosty tkanki mięśniowej. Ponadto zakłóca spokojny sen oraz uniemożliwia efektywną regenerację. Wynikiem tego są zaburzenia w wytwarzaniu kolejnego bardzo ważnego hormonu – hormonu wzrostu, którego wysoki poziom warunkuje utratę tkanki tłuszczowej.

Podsumowując:
Alkohol jest kaloryczny, spożywanie napojów alkoholowych zawierających węglowodany (drinki, piwa) zwiększa uczucie głodu. Powoduje to sięganie po niezdrowe i tuczące często przekąski typu chipsy, paluszki. Średni bilans kaloryczny zakrapianej imprezy, wynosi ponad 3000 kcal. Przewyższa to dzienne zapotrzebowanie energetyczne wielu osób. Tak wiec chyba każdy zgodzi się z tytułem. Alkohol jest jednym z największych wrogów wszelkiego rodzaju diet odchudzających. Zaburza gospodarkę węglowodanową i hormonalną w organizmie, oraz utrudnia realizacje postanowień dietetycznych.

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz