studio@jurimo.pl

12-6843549, 513-424-011

Gabinet JuriMo / Kompendium wiedzy  / Nie zatruwaj swojego organizmu! Kilka słów o detoksykacji

Nie zatruwaj swojego organizmu! Kilka słów o detoksykacji

Wydaje się, że szybkie tempo życia to jeden z elementów teraźniejszości. Praca, stres, kłopoty codzienności… W natłoku obowiązków zdarza się nam często: spać niewystarczającą ilość godzin, zapominać o śniadaniu, nieregularnie odżywiać. Gdy nie mamy czasu, najprostszym i najczęstszym wyborem są szybkie dania typu fast food, gotowe jedzenie podgrzewane w mikrofali, napoje słodzone. Produkty te, są niestety mocno przetworzone, zawierają masę konserwantów oraz sztucznych barwników. Spożywając je, bombardujemy nasz organizm toksynami. Skutki tego nie muszą być natychmiastowe, natomiast długofalowa dieta oparta na przetworzonej żywności, może być powodem różnych schorzeń, poczynając od lekkich, kończąc na tych cięższych m.in. zaburzenia oddychania, niewydolność wątroby, w skrajnych przypadkach nawet na nowotworach jelita grubego. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą konsumowanie rafinowanych produktów. A gdy pomimo ostrzeżeń, dalej znajdują się one w naszym jadłospisie, musimy, zadbać o to, by nasz organizm miał możliwość pozbycia się spożywanych z nimi toksyn.

Istnieje kilka sposobów oczyszczania organizmu, m.in.:
– Modyfikacja diety: zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, produktów zbożowych bogatych w błonnik. Wskazane jest picie jogurtów naturalnych, gdyż regulują naturalną florę bakteryjną jelit. Należy pić duże ilości płynów, przede wszystkim wodę oraz zieloną herbatę.
– Korzystanie z zabiegu sauny: pomaga w usunięciu szkodliwych substancji z organizmu wraz z potem poprzez skórę.
– Włączenie aktywności fizycznej: ruch wspomaga detoksykację, przyspiesza przemianę materii i pomaga, podobnie jak sauna, usuwać toksyny przez pory skórne.

W tym artykule skupimy się na diecie, a mianowicie owocach, wpływających w znacznym stopniu na detoksykacje. Zaliczamy do nich m.in.

Suszone śliwki
Dzięki dużej zawartości błonnika, mają właściwości przeczyszczające, a ponadto zapobiegają zaparciom. Można je spożywać miedzy posiłkami jako przekąska. Są też bardzo dobrym dodatkiem do sałatek.

Winogrona
Dzięki działaniu alkalizującemu, przeciwdziałają zakwaszaniu organizmu, które może powodować dieta z dużą ilością mięsa, a zbyt małą owoców, warzyw i mleka. Występują w nich liczne kwasy organiczne: mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy, winowy dzięki czemu wykazują właściwości moczopędne. Dobrze wpływają na żołądek neutralizując powstałe w nim kwasy żołądkowe.

Jabłka
Najcenniejsze w tych owocach jest to, co zwykle odrzucamy: gniazda nasienne i skórka, gdyż w nich znajduje się najwięcej pektyn. Pektyny „wymiatają” z organizmu resztki pokarmów, regulują florę bakteryjną jelit i neutralizują substancje toksyczne. Zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem. Regulują też perystaltykę jelit, działając przeciw zaparciom. Warto wspomnieć, ze takie właściwości mają tylko pektyny surowe.

Wiśnie, maliny i jagody
Cechuje je spora ilość kwasów owocowych wraz z witaminami A i C działają na organizm oczyszczająco i odtruwająco, a jednocześnie poprawiają stan i wygląd skóry. Dzięki obecności bioflawonoidów, zaliczane są do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki.

Jagoda Acai
Jest doskonałym źródłem: witamin B1 , B2 , B3 , witaminy E , witaminy C , fosforu, wapnia , potasu, białka, kwasów tłuszczowych omega 6, omega 9 oraz enzymów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komórek. Korzyści zażywania obejmują wzrost energii, lepsze zarządzanie cholesterolem, polepszenie układu trawiennego, wzmocnienie układu odpornościowego. Jest to ostatnia propozycja, ale posiadająca największe cechy detoksykacyjne dla naszego organizmu. Według najnowszych doniesień, jej właściwości detoksykacyjne są o 20 razy lepsze od winogron.

Podsumowując: 
Owoce wspomagające detoksykację to jedna z ogólnodostępnych i najzdrowszych form oczyszczenia organizmu. Dieta bogata w nie, aktywność fizyczna oraz włączenie zabiegu sauny może stanowić skuteczną pomoc w wydaleniu toksyn z organizmu i poprawić przez to jakość naszego życia.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz