studio@jurimo.pl

12-6843549, 513-424-011

Gabinet JuriMo / Kompendium wiedzy  / Kompendium wiedzy: oliwa z oliwek

Kompendium wiedzy: oliwa z oliwek

 

KOMPENDIUM WIEDZY: OLIWA Z OLIWEK

Wpływ na zdrowie:
Nie bez powodu, wiele się mówi o korzyściach wynikających ze spożywania oliwy z oliwek. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wywołują szereg pozytywnych reakcji w naszym organizmie m. in obniżają poziom ‘złego’ cholesterolu LDL, a podnoszą poziom dobrego – HDL. Zapobiega nowotworom oraz wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Zawarte w niej substancje przeciwutleniające spowalniają procesy starzenia, wzmacniają błony komórkowe czyniąc, tym samym, komórki mniej podatne na uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki.

Rodzaje oliwy:
Oliwy tej samej klasy mogą zdecydowanie różnić się od siebie. Czynnikiem warunkującym smak, konsystencję czy też jej kolor jest miejsce uprawy, klimat i warunki pogodowe w jakich dojrzewała. Najlepszą gatunkowo jest oliwa z pierwszego tłoczenia określana jako „extra vergine”. Następne w kolejności to oliwy typu: vergine, lampante i rafinerowana. Wskaźnik kwasowości jest czynnikiem, branym pod uwagę przy kwalifikowania do danego gatunku. Kwasowość w dużym stopniu warunkuje smak oliwy, warto jednak wspomnieć, że im jest niższa tym wyższa jest zawartość przeciwutleniaczy w produkcie.

Oliwa, a smażenie..
Oliwa z oliwek idealnie nadaje się do smażenia. Jej temperatura dymienia wynosi 210° C, gdzie rekomendowana temperatura smażenia wynosi 180°. Tłuszcze takie jak masło czy też różnego rodzaju oleje rozpadają się w niższych temperaturach, wytwarzając szkodliwe związki. Oliwa z oliwek po podgrzaniu zwiększa swoją objętość, przez co możemy użyć jej zdecydowanie mniej niż np. oleju.

Jakiej oliwy potrzebuje?
Przy zakupie należy kierować się przeznaczeniem produktu – jeśli będziemy używać jej do smażenia, możemy kupić oliwę niższej jakości. Pod wpływem wysokiej temperatury traci wartościowe składniki odżywcze. Oliwę typu „extra vergine” najlepiej stosować jest na zimno w sałatkach bądź pod koniec obróbki kulinarnej. Kupując oliwę należy również zwrócić uwagę, czy widnieje na jej etykiecie znak DOP (Denominazione d’Origine Protetta). Gwarantuje on, wysoką jakość produktu i zapewnia o spełnieniu wszystkich norm dotyczących miejsca pochodzenia, gatunku drzew oliwnych, tłoczenia oraz butelkowania.

Podsumowanie:
Oliwa z oliwek jest bardzo wyjątkowym tłuszczem. Faworyzują ją dietetycy i lekarze. Jej prozdrowotne właściwości znane są od zarania dziejów. Niezależnie od prowadzonego trybu życia, warto wdrożyć ją do jadłospisu.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz